STRONA GŁÓWNA/ PROGRAM

Program

Program przedszkola Blossom opiera się na 5 filarach. Są nimi: sztuka, język angielski, aktywność fizyczna, kontakt z naturą, ekologiczna kuchnia. Pracujemy w małych grupach projektowych (6-8 dzieci) w kolaboracji z dziećmi, wsłuchując się w ich potrzeby, starając się uchwycić ich zainteresowania, dowiedzieć się jakie pytania ich nurtują, co chcieliby zgłębić. W ten sposób wzmacniamy naturalną ciekawość świata i motywację do zgłębiania wiedzy.

Łączymy nowatorskie podejście do pracy z dziećmi w ramach naszych projektów realizowanych w podejściu Reggio Emilia z elementami nieco bardziej formalnej edukacji. Realizujemy program Jolly Phonics, który jest niezwykle skutecznym i przynoszącym wiele radości dzieciom programem nauki czytania i pisania w języku angielskim (od lat 4), Wprowadzamy też elementy programy  z poziomu Reception, by w ostatnim roku edukacji wprowadzić Key Stage 1, Year 1 z brytyjskiej podstawy programowej. Realizujemy też podstawę programową MEN, w tym program polskiej zerówki.

5 filarów programu Przedszkola Blossom

Sztuka

Program edukacji artystycznej jest filarem naszej aktywności. Dzieci kochają prace plastyczne. W naszym przedszkolu są one elementem codziennych aktywności. Dzieci pracują z przeróżnymi materiałami: farbami akrylowymi, pastelowymi, kredą, węglem, markerami, pisakami, gliną, piaskiem i szeregiem innych naturalnych materiałów, a także tych pobudzających zmysły. W zabawie przekazujemy też dzieciom wiedzę o sztuce, artystach, prądach i epokach w sztuce. Dzieci pracują w bardzo swobodnej atmosferze, liczy się proces tworzenia i radość z nim związana bardziej, niż efekt finalny. Prace dzieci są zawsze eksponowane w przedszkolu oraz na profilu przedszkola na Facebooku.  Co tydzień odwiedza nas Gabriela Prokop, artystka pracująca w technice batiku. Z dziećmi pracuje nad projektami artystycznymi wykorzystując różne techniki i media. Kontakt ze sztuką to także kontakt z muzyką – w każdej formie. Śpiewamy, bębnimy, uprawiamy muzykoterapię, gramy na instrumentach, tańczymy. Wprowadzamy drobne elementy teorii muzyki. Uwrażliwiamy dzieci na dźwięki i muzykę. Organizujemy też dla nich ciekawe warsztaty zapraszając ciekawych gości – artystów warszawskich – muzyków, malarzy, grafików, pisarzy. Organizujemy wyjścia do teatru, muzeów, pracowni artystycznych lub one przyjeżdżają do nas.

Język

Blossom to przedszkole anglojęzyczne, co oznacza, że na co dzień porozumiewamy się po angielsku. Na początkowym etapie dzieci polskojęzyczne intensywnie uczą się codziennego słownictwa, by móc się sprawnie komunikować w podstawowych dla nich sprawach. W każdej grupie wszyscy nauczyciele są biegli w języku angielskim. Jeden z nich jest zawsze native speaker’em.  Dzieci chłoną język jak gąbka, więc taka codzienna ekspozycja w naturalny, niewymuszony sposób uczy ich języka.  Uczą się języka w taki sam sposób, jak uczyły się swojego ojczystego języka. Poszerzamy sukcesywnie ich słownictwo poprzez zabawy, gry, ale proces odbywa się zupełnie naturalnie. W wieku lat 4 rozpoczynamy program Jolly Phonics, fonetyczną metodę nauczania języka w wersji syntetycznej. Jest to metoda niezwykle skuteczna, ale też wyjątkowo przyjazna dzieciom. Kontynuujemy ją do zerówki włącznie. W kolejnych latach edukacji włączamy też elementy brytyjskiej podstawy programowej w zakresie nauki czytania pisania, rozumienia oraz matematyki. Obserwujemy jednak, że nie wszystkie dzieci mają pełną gotowość do tych formalnych etapów edukacji, więc pracujemy w kontakcie z nimi, ich potrzebami, oraz odpowiednim dla nich tempem pracy pozostawiając cały czas przestrzeń na nasze swobodne projekty. Zerówkę kończymy programem Key stage 1, Year 1.

Podstawę programową MEN realizujemy w języku polskim w zerówce (jest to jedna sesja dziennie) po to, by dzieci, których rodzice zdecydują się kontynuować naukę w szkole polskiej były do niej właściwie przygotowane.

Natura

We współczesnym świecie, zdominowanym przez technologię, spędzamy coraz mniej czasu w kontakcie z naturą, zapominając o tym, jak bardzo to jest nam potrzebne. Dzieci uczą się świata poprzez kontakt z naturą. Objaśniamy im ją na co dzień – uczymy o cyklach życia zwierząt, roślin, o porach roku, a nawet o efekcie cieplarnianym i o tym, jak dbać o środowisko naturalne. Naszą willę otacza rozległy ogród z placem zabaw oraz boiskiem do gry. więc dzieci, mogą przy sprzyjających warunkach spędzać dużo czasu w ogrodzie. W okolicy mamy też Ogród Jordanowski, Park Szczęśliwicki oraz Pole Mokotowie, które regularnie odwiedzamy.  Staramy się, aby min. 60 min codziennie dzieci spędzały na dworze.

Aktywność fizyczna

Dla dzieci w wieku przedszkolnym aktywność fizyczna jest równie ważna, co rozwój społeczny i emocjonalny. Dzieci potrzebują ruchu, w szczególności na powietrzu dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego w naszym przedszkolu prowadzimy zajęcia z wychowania fizycznego  (mamy salę gimnastyczną) oraz piłki nożnej a w ramach zajęć popołudniowych dzieci mogą uczęszczać na jogę, zumbę, balet, judo oraz basen.  Staramy się też przeplatać te bardziej statyczne aktywności zabawą w ruchu.

Kuchnia ekologiczna

W przedszkolu Blosssom mamy własną kuchnię. Nasza szef kuchni Wojciech Gurtiaków przygotowuje w niej wyłącznie zdrowe posiłki, przygotowywane z ekologicznych produktów, dostarczanych przez starannie wyselekcjonowanych, certyfikowanych dostawców. Dieta dzieci jest zbilansowana przez naszego szefa kuchni – staramy się poszerzać gamę smaków dzieci, serwować im różnorodne dania oraz sprawiać, by posiłki były także towarzyską przyjemnością. Serwujemy dzieciom superfoods, ale też domowy placek drożdżowy. Nie używamy cukru.  Dzieci dostają pięć posiłków: śniadanie, zupę, lunch, podwieczorek i przekąskę. Do picia w każdej sali jest woda oraz herbata ziołowa.

SZTUKA * JĘZYK * KONTAKT Z NATURĄ * AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA * KUCHNIA EKOLOGICZNA

twarz dziewczynki pomalowana farbami

Założenia

ben-white-128604 śmiejący się chłopiec

Zapisy